Nasıl Kullanılır?

Print4purpose, 3 boyutlu üretime ihtiyaç duyanlarla, 3 boyutlu yazıcı bulunduran yaratıcı mekanları buluşturan, ihtiyacı olanların 3 boyutlu yazıcı teknolojisini ücretsiz kullanabilmesini sağlayan sosyal paylaşım platformudur.

3 boyutlu yazıcınızı rezerve edip kullanmaya başlamadan önce sizin için hazırladığımız bilgileri lütfen okuyunuz.

 

3B Yazıcı Kullanımı Hakkında

 • 3 boyutlu yazıcı sadece P4P noktası mesai saatleri içerisinde ve P4P noktasının belirlediği günlerde kullanıma açık ve ücretsizdir.
 • P4P noktasındaki arkadaşlar 3 boyutlu yazıcıyı kullanmanız konusunda destek sağlamamaktadır. Dolayısıyla 3B yazıcının nasıl kullanılabileceği ile ilgili ön bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.
 • P4P yazıcılarında sadece PLA (bioplastik) hammadde kullanılmaktadır.
 • Model boyutu 80 x 80 x 80 mm’yi geçmemelidir.
 • Modelin üretim süresi 240 dakikayı aşmamalıdır. Kullanıcı kurallarına göz atın.
 • Tasarım programından çıktısını aldığınız tasarım dosyanızın formatının .stl olması gerekmektedir. Sahip olduğunuz .stl dosyasını Cura dilimleme programı ile Ultimaker 2+ 3 boyutlu yazıcıya göre ayarlayıp .gcode a çevirmeniz gerekmektedir.

 

gCode Hazırlığı ve Transferi

 1. Üretilecek olan 3B modelinizi .stl veya .obj formatında kaydedin.
 2. Cura programının son sürümünü indirip bilgisayarınıza kurun.
 3. Cura’yı açınca cihaz seçmeni isteyecek. Ultimaker 2+’ı seçmen gerekiyor.
 4. .stl veya .obj formatında olan modelimizi Cura’da ‘Open File’ kısmından seçip, açın.
 5. Gelen modeli basıma uygun olabilecek şekilde konumlandırın.
 6. Cura’da önerilen ayarlar kısmında bizim önerdiğimiz ayarları kullanabilirsiniz.
 7. Eğer destek atılması gerekiyorsa, önerilen ayarlarda bulunan ‘Generate Support’ seçeneğini de işaretleyin.
 8. Dilimleme işleminden sonra gCode’u SD karta kaydedin.
 9. 3B yazıcı kontrol panelinden ‘print’ kısmına gelip ‘isim_süre’ olarak isimlendirdiğiniz gCode’u seçin ve baskıyı başlatın.
 10. Baskıya başlamadan önce cam tablanın temiz olduğuna emin olun. Isınmış olan ve temiz olan tablaya ünitenin “Tools“ bölmesinde bulunan Pritt’i (kağıt yapıştırıcı) sürerek modelimizin kalkma yapmasını önleyebilirsiniz.
 11. 3B yazıcı, baskıya başladıktan sonra kalibrasyonunun iyi olduğuna ve de malzemenin aktığına emin olmak için minimum 5 dakika baskının başlamasını bekleyin.
 12. Baskı işlemi sonlandıktan sonra yine ünitenin “Tools“ bölmesinde bulunan spatula yardımıyla baskınızı tabladan ayırın.

 

Baskı Alanı ve Cihaz Hazırlığı

 

 1. Baskı işleminizden önce tablada önceden üretilmiş bir tasarımın olup olmadığına lütfen dikkat edin. Eğer üretimi bitmiş bir tasarım varsa, “Tools” çekmecesindeki spatula yardımıyla dikkatlice tabladan alıp ünitenin “Products” çekmecesine koyun.
 2. Ultimaker 2+ menüsünden dosyanızı seçip baskıyı başlatın ve baskı bitiş saatini not alın. Baskınızın sorunsuz başladığından emin olmak için ilk 5 dakika baskınızı kontrol etmeniz önerilir.

 

Baskı Sonrası

 

 • Tasarımınız basımı belirtilen sürede tamamlanacaktır. Baskının bittiğini cihaz kafasının hareketsiz şekilde köşeye park etmesinden anlayabilirsiniz.
 • Baskınızın bitiş saatinden 5 dakika önce lütfen cihaz başında olun ve baskı bittiğinde bir sonraki kullanıcı için baskı alanını spatula yardımı ile boşaltın.

 

Önemli Bilgiler

 

 • 3 boyutlu yazıcı kullanımı herkese açık ve 4 saate kadar ücretsizdir.
 • P4P noktaları 3B yazıcının nasıl kullanılacağı ile ilgili kullanıcıya bilgi ve destek vermek zorunda değildir.
 • Operasyon sürecini yürüten 3Dörtgen gelen baskı taleplerini reddetme ve askıya alma hakkına sahiptir.
 • Fikri mülkiyet veya farklı hukuki hakları ihlal eden, güvenlik ve sağlık açısından sakıncalı veya yasaklı tasarımların üretiminden, cihaza ev sahipliği yapan P4P noktası ya da operasyonel süreci kontrol eden 3Dörtgen sorumlu değildir. Her iki kurum da baskıya verilen tasarımların içeriklerine, şekillerine, formlarına müdahale etmez veya sahip olduğu değerlerin kontrolünü yapmaz. Basılan tasarımlarla alakalı tüm sorumluluklar rezervasyon yapan ve baskıya veren kullanıcılara aittir.
 • Tek seferde maksimum 4 saatlik üretim yapılabilir. 4 saati aşan üretimler bir sonraki rezervasyonu engellediği takdirde durdurulabilir.
 • P4P noktası ve 3Dörtgen tasarımların baskı kalitesini, gizliliğini ve teslim sürelerini garanti etmez.
 • P4P noktasının yoğun olduğu zamanlarda 3 boyutlu yazıcıyı kullandırmama hakkı vardır. Diğer zamanlarda da gerekli gördüğü takdirde bu hakkını kullanabilir.

Merhaba! Dünyada yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle fiziksel temas gerektiren P4P noktalarını geçici bir süre kapattık. En kısa zamanda tekrar sizlerle bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz!